Meghalt Magyar András, a ZTE egykori kosárlabdázója.
19
Jan
2024
Meghalt Magyar András, a ZTE egykori kosárlabdázója.
Január 19, péntek  |  09:17

Életének 73. évében elhunyt Magyar András, a ZTE egykori kiváló kosárlabdázója.

Tagja volt annak a csapatnak, amelyik 1978-ban megnyerte az NB II-es bajnokságot, s 45 évvel ezelőtt, 1979. január 13-án – még a munkacsarnokban – az Oroszlány legyőzésével mutatkozott be az NB I-ben.

Magyar András még a Zalaegerszegi Építőkhöz igazolva érkezett a zalai megyeszékhelyre, s az emlékezetes fúzió után lett a ZTE játékosa.
Érdekes színfoltja volt az egerszegi együttesnek. Nagyszerű megoldásaival sokszor ragadtatta tapsra a közönséget.
Magyar András az edzői pályán is megállta a helyét. Ült A-csoportos férficsapat kispadján, bajnoki címet nyert a GYSEV Sopron női együttesével.
Az utóbbi időben a magyar kerekesszékes kosárlabda-válogatott szövetségi kapitánya volt.
Magyar Andrásra egy korábbi, a Zalatájban 2019-ben megjelent cikkel emlékezünk.

Nyugodj békében András!


A Zalaegerszegi Építők csapatában (jobbról az első).

 

„Fantasztikus volt az egerszegi közönség…”


Magyar András (14) egy Bp. Honvéd elleni mérkőzésen.

Dr. Lackner Ede – akinek oroszlánrésze van abban, hogy NB I-es férfi kosárlabdacsapata lett Zalaegerszegnek – így jellemezte egy korábbi nyilatkozatában Magyar Andrást, riportsorozatunk Sopronban élő újabb szereplőjét: „Érdekes színfoltja volt a ZTE csapatának. Noha ő is a nehéz emberek közé tartozott, ennek ellenére mindig korrekt volt, számítani lehetett rá.”

– András! Te még az Építőkhöz igazolva jöttél Egerszegre… Ki hívott?

– Simon József edző jött el Fehérvárra, ahol már négy éve játszottam az NB I-es Videotonban. Mint mondta, a Zalaegerszegi Építők szeretne feljutni az élvonalba, s ezt az egyesületet vezető dr. Lackner Ede is nagyon szorgalmazza. Megfűztek, s így az NB II-es Építőknél kötöttem ki.

– Ám jött a fúzió, s már ZTE néven – igaz nem zöld-fehérben, hanem kék-fehérben – jutottatok fel az NB I-be meglehetősen izgalmas körülmények között…

– A lényeg az, hogy feljutottunk. Nagyon szép időszak kezdődött. Fantasztikus volt az egerszegi közönség… Abban a légkörben nem lehetett lélektelenül játszani. A régi és az újonnan érkezett játékosok nagyon hamar azonos hullámhosszra kerültek. Sokat voltunk szabadidőben is együtt, nagyon jól éreztük magunkat, ez volt a sikeres szereplés egyik alapja. A másik pedig a kiváló szakmai munka, a törekvő szakosztályvezetés.


A ZTE együttesében (balról a második)

– Varga Ferenc kemény edző volt. Kívülről úgy tűnt, hogy voltak viták köztetek.

– Ezeket mindig meg tudtuk oldani. Neki is volt tartása, s nekem is. Nem tartoztam a sokat szereplő játékosok közé, de amikor pályán voltam, a statisztikám miatt nem kellett szégyenkeznem.

– Miért távoztál Zalaegerszegről!

– Egy baleset következtében levágtam az egyik ujjamat, s a következő szezonra már nem kötöttek velem szerződést. Ezzel gyakorlatilag véget is ért játékosként a pályafutásom.

– Játékosként már készültél az edzői pályára…

– Zalaegerszegen döntöttem el, hogy aktív pályafutásom után edző leszek. Beiratkoztam a Testnevelési Főiskolára, ahol elvégeztem az edzői szakot. Már Egerszegen kaptam korosztályos csoportokat.


A 40 éves jubileum alkalmával rendezett köszöntésen, jobbról az ötödik.

– A sors különös játéka, hogy a Honvéd Táncsics SE edzőjeként éppen Zalaegerszegen ültél először a kispadon. Nagy tapsot kaptál.

– Jó szervező munkát végeztünk Skoda László kollégámmal (sajnos ő már nincs közöttünk), két évig az élvonalban szerepeltünk, ám a katonacsapatokat érzékenyen érinti a keret gyakori változása, s ez bennünket sem kímélt.

– Sopronban a női csapattal bajnokságot nyertél.

– 1993-ban lettünk aranyérmesek, ez volt a város első élvonalbeli bajnoki címe kosárlabdában. Edzősködtem Ausztriában, Győrben, Kaposváron, s még sok helyen.

– S még most sem pihensz…

– Hat évvel ezelőtt felkértek, hogy kezdjem el megszervezni a kerekesszékes kosárlabdát Magyarországon. Most már van magyar bajnokság és válogatottal is rendelkezünk, utóbbinak a szövetségi kapitánya vagyok. Munkámat egyébként egy másik volt ZTE-játékos, Magyar Attila is segíti.

Ekler Elemér


A kerekesszékes válogatott edzőjeként, mellette egykori csapattársa, Magyar Attila.

forrás: Ekler Emelér - https://www.zalatajkiado.hu/2024/01/19/meghalt-magyar-andras-a-zte-egykori-kosarlabdazoja/
fotók: Zalatáj, archív, delfinek.hu

Vármegyei szövetségek